Menu

Enerji Koruma Hareketi – Başlangıç

14 Ağustos 2014 - Enerji Koruma Hareketi
Enerji Koruma Hareketi – Başlangıç

Kalori yakıyorum ama bu işlem sırasında harcadığım enerjiden zayıflamaktan başka fayda göremiyorum ve bu enerjinin boşa gitmesi canımı sıkıyor. Bu enerjiyi bir şekilde kullanmam lazım ama nasıl ?

sorunundan yola çıkarak araştırmalara ve düşünmeye başladım. Öncelikle buna bir isim verdim ENERJİYİ KORUMA HAREKETİ. Bu ismi vermemin sebebi harcadığım enerjiyi geri kazanmak istememdir.

En kolay ve faydalı geri kazanım şekli hangisidir ?
sorusuna cevap ararken depo edebileceğimiz tek enerji elektrik olduğundan elektriği nasıl üretebilirim diye araştırmaya başladım bu araştırmalarda 3 seçenek karşıma çıktı onlarda şunlardır:

  1.  Isı ile elektrik üretimi
  2.  Manyetizma ile elektrik üretimi
  3.  Kimyasal ile elektrik üretimi

yakın zamanda bu üretim şekilleri hakkındaki araştırmalarımı yazıya dökeceğim. Şimdi geçelim istatistiksel enerji tüketim ve ülkelere katkılarına.

Dünyada enerji tüketimi ve üretimi, ülkelerin sanayileşme , kalkınmaya yönelik yaptıkları ve nüfus miktarına bağlı olarak giderek artmaktadır.

Gelişmiş ülkelerde, enerji verimliliğini arttırmak, enerji yoğunluğunu azaltmak ve kişi başına düşen elektrik enerjisi tüketimini arttırmak, enerji politikaların temelini oluşturan unsurlardır. Enerji yoğunluğu, toplam milli hasılaya düşen birincil enerji tüketimi olarak tanımlanmaktadır.

Bir ülkenin kişi başına düşen elektrik enerjisi tüketimi ve enerji yoğunluğuyla belirlenir. Kişi başına elektrik enerjisi tüketiminin yüksel olması, o ülkenin ekonomik kalkınmışlık seviyesini ve refah düzeyinin yüksekliğini gösterir.

Enerji yoğunluğunun düşüklüğü ise aynı miktar enerjiyle daha fazla iş
yapılması anlamına gelmektedir. Tabloda ülkelerin 2011 yılı enerji yoğunlukları, kişi başına elektrik enerjisi tüketimi verilmiştir

ülkelerin kişi başı enerji tüketim

ülkelerin kişi başı enerji tüketim

Türkiye’nin 2011 yılı toplam enerji tüketimi 114480.2 Btep(Bin ton petrol eşdeğeri) olup ülkemiz dünyada enerji tüketimi en yüksek 23. ülke konumundadır.

Enerji, sosyal ve ekonomik kalkınmanın en temel girdilerinden birisidir. Sürdürülebilir bir kalkınma için enerji kaynaklarının planlı bir şekilde kullanımının sağlanması ve yenilenebilir enerji kaynaklarından yararlanılması gerekmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yandex.Metrica