Menu

Enerji Koruma Hareketi – Piezoelektrik Nedir ?

16 Ağustos 2014 - Enerji Koruma Hareketi

Araştırmalarımı yaparken “piezoelektrik” isimli bir olaya rastladım. Lise yıllarında bu kelimeyi duymuş olsamda bizlere iyi bir şekilde aktarılmadığı yada üstünde durulmadığı için böyle bir şeyin varlığını yeni keşfediyorum ve hayran kaldım. Piezoelektrik denilen şey basınçla elektrik üreten bir maddeymiş

220px-SchemaPiezo

ve bunu günlük hayatta sürekli kullanımı görüyormuşuz.

Günlük hayatta nerelerde kullanılır ?

Çakmaklarda 
piezo

Mikrofonlarda
piezoelektrik mikrofon

sesin oluşturduğu basınçla piezo madde sinyal üretir ve üretilen sinyaller yükseltilerek bilgisayar,hoparlör gibi şeylere iletilir.

Araba airbaglerinde –

airbag piezoelektrik

çarpma sensörü (crash sensor) piezoelektrik kullanılarak yapılmıştır çarpma anındaki basınçla oluşan elektrik sinyalleri devreyi harakete geçirir.

 

Enerji Koruma Hareketinde nasıl kullanılır ?

İlk akla gelen yürüyerek elektrik üretmek. Her adımımızda yere bir basınç uygularız ve bu basıncı piezoelektrik olayda kullanırsak bir elektrik üretmiş oluruz. Aşağıdaki videoda aynı kafada bir arkadaş yapmış izleyelim.

gelecekte bütün ayakkabılar böyle olacak ne kadar sevindirici değil mi dostlar :)

piezoelektrik ayakkabı

Bu ayakkabılar üzerinde çalışan bilim insanı açıklamalarına göre yeni elektrik devreleri, piezoelektrik etkiyi kullanılabilir voltaja dönüştürmekte ve polimer dönüştürücü ile birlikte kullanıldığında, normal bir yürüyüş ile adım başına 2 miliwatt enerji üretilebilmektedir. Üretilen bu enerji ile çeşitli sensörler, acil durum bildirim aygıtları çalıştırılabilmektedir.

kendimden yola çıkarak 60 adımda 50 metre gidiyorsam bir adımım 83 cm ye denk gelmektedir. 5 km yürüsem 6 bin adım atmam gerekecek yani 6000 * 2 miliwatt = 12000 miliwatt = 12 watt. Telefonumun bataryasına baktığımda 6.66Wh yazmakta(Wh = saatte harcanan watt) buda demek oluyor ki ben 5 km yürüyerek telefonuma 2 saate yakın yetecek şarj üretebilirim.

NOT: Hesaplamalar hatalı olabilir sonuçta elektrikte daha yeniyiz :D Hatalıysam yorum bırakın düzeltirim.

 

Bu yazıyı yazarken aklıma gelen çılgın bir fikride yazmak istiyorum. Yaklaşık 3 senedir her gün sakız çiğneyen biri olarak çene basıncını da kullanabileceğim aklıma geldi. Gerçi bunu uygulamak için piezo maddenin çok küçük ve kaplama maddesi haline gelmesi gerekebilir yada dişlerin altına yerleştirilebilir. Fakat bunu yapmak belkide cerrahi müdahale gerektirecek belkide acı çektirecek bu sebepten dolayı kimsenin böyle bir fikre sıcak bakacağını sanmıyorum.

 

İlk elle tutulabilir seçeneğimiz piezoelektrik oldu yeni araştırmalarda görüşmek üzere…

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yandex.Metrica