Menu

Güneşi Engellemeyen Şeffaf Güneş Paneli

22 Ağustos 2014 - Enerji Koruma Hareketi

şeffaf güneş paneliGüneş panellerinin yüzeylerdeki uygulamaları ile ilgili sık duyduğumuz eleştirilerden biri de görsel olarak çok başarılı olmadıklarıdır. Ama şimdi Michigan State University’de çalışan bir grup bilimadamı tamamen şeffaf solar yoğunlaştırıcılar üretmeyi başardılar. Bu da hücrelerin görüntüye engel olmadan evlerin camlarında hatta akıllı telefonların üzerinde kullanılmalarını sağlayacak bir gelişme. Richard Lunt tarafından yürütülen çalışma detaylı olarak  Advanced Optical Materials bu ayki sayısının kapağında yer alıyor.

Solar yoğunlaştırılar aynı büyüteçlerin yapraklarla ateş yakmak için kullanılmasında olduğu gibi küçük bir alana odaklanarak gelen ışığın miktarını arttırmakta kullanılıyorlar.  Bunlar oldukçe büyük ve gözü rahatsız edici olmaktaydılar. Şu ana kadar içini gösteren lenslerle ilgili pek çok çalışma, hatta bunlarla ilgili uygulamalar yapılmış ta olsa, verimlilik ve şeffaflık dengesini başarılı bir şekilde kurmak hep zor oldu. Hatta pek çok deneme renkli güneş hücreleri  üretimi ile sonuçlandı.

Basın açıklamasında “Oysa kimse renkli camlar ardında yaşamak istemez” diyen Lunt ” Bu kadar renkli ve diskoya benzeyen bir ortamda kimse çalışmak istemez. Bizim yaklaşımımız ise asıl aktif hücrenin şeffaf olması gerektiği şekildeydi” diye konuştu.

Ekibin senelerdir geliştirilemeyen teknolojide bu kez başarılı olmalarının  sırrı ise görülebilir spektrum dışındaki dalgaboylarında çalışabilmeleri oldu. Bunu da ışımadan sorumlu olan organik luminiforlar kullanarak  başardılar. Yoğunlaştırıcı ışığı belli dalgaboylarında absorbe ediyor ve sonra başka bir dalgaboyuna taşıyabiliyor. Burada görülebilir bir spektrum gerekmediğinden, araştırmacılar cam kadar şeffaf bir bitmiş ürün elde edebildiler

Çok yeni olan bu teknolojide henüz verimlilik sorunu çözülemediği için, ticari üretim yapılamıyor. Şu anda %1 gibi hayli düşük olan verimlilikte ilk etaptaki hedef %5′in üstüne çıkmak. Her ne kadar bu hedef bile renkli hücrelerinkinden daha düşük olsa da, çok daha uygulanabilir ve pratik bir çözüm olarak görünmekte.

“Bu sayede güneş enerjisi kullanışsız bir enerji türü olmaktan çıkacak. Çok penceresi olan yüksek binalara ya da telefon ya da elektronik okuyucular gibi yüksek estetik kaliteye sahip olması gereken aygıtlara rahatça uygulanabilecek” diyen Lunt “Nihai amacımız,  soların bir yüzeyde kullanıldığını farkedemeyeceğiniz şekilde uygulanmasını sağlamak” diye ekledi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Yandex.Metrica